تبلیغات
وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی - وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریومی - آموزش ساخت آكواریوم

 


 
پیغام مدیر
ورود شما را به این وبلاگ خوش آمد عرض میکنم . برای طرح سوالات خود می توانید از انجمن های تخصصی ماهی و آکواریوم استفاده کنید  .
مطالب منتخب
امکانات وبلاگ

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

 

لوگو کده وبلاگ
لینك به ما

سایت تخصصی ماهیان آکواریومی


لوگوی دوستان

آمار و اطلاعات
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

 

اشخاصی که علاقه مند به داشتن آکواریوم هستند می توانند یا یک دستگاه آکواریوم
آماده با تمام وسایل آنرا از آکواریوم فروشی ها بخرند و یا اینکه خود اقدام به ساختن آن بنمایند. آکواریومها یی را که افراد خودشان می سازند دارای دو مزیت بر آکواریوم های آماده می باشند : یکی اینکه قیمت آنها ارزانتر تمام می شود ، دیگر اینکه چون ساخت خودشان است ، علاقه بیشتری نسبت به آن داشته و لذت بیشتری از آن می برند. در مورد خریدن دستگاه آکواریوم آماده نیاز به توضیح نیست، چون سازنده همه لوازم و دستگاه های اصلی را روی آن سوار خواهد کرد .
برای ساختن آکواریوم ، علاوه بر علاقه ، حوصله ، ظرافت و حداقل بازدید دقیق از یک دستگاه آکواریوم کامل ساخته شده توسط افراد اهل فن ، لوازم و دستگاههای زیر مورد نیاز می باشند (گیاهان و ماهی ها نیز که ساکنان اصلی آکواریوم خواهند بود جزو لیست زیر آورده شده اند ) :
1- شیشه بریده شده با ابعاد مورد نظر .

2- چسب شیشه از یکی از انواع موجود در بازار.
3- نبشی فلزی از جنس استینلس استیل یا آلومینیوم
4- سرپوش آکواریوم با توجه به طول و عرض آن با لامپ و سیم کشی مخصوص آن.
5- پمپ هوا با لوازم مربوط به آن شامل سنگ هوا، شیر با والوم کم و زیاد کردن هوا، سه راهی و شیلنگ.
6- بخاری ترموستات دار .
7- فیلتر از بهترین نوع ممکن و موجود در بازار .
8- گرماسنج .
9- ماسه و سنگریزه از انواع دلخواه .
10-کاردک مخصوص تمیز کردن شیشه از خزه .
11- توردستی برای صید ماهی ها در مواقع لزوم .
12- کاغذ سنجش سختی آب با تغییرات 5/5 تا 9 .
13- دکوراسیون داخل آکواریوم با توجه به علاقه افراد .
14- گیاهان آبزی با توجه به انواع موجود در بازار.
15-ماهی .
1- شیشه

برای سفارش دادن شیشه ، ابتدا باید ابعاد مورد نظر برای ساخت آکواریوم مشخص گردد .اگر چه می توان آکواریوم را به شکلهای مختلف ساخت ، با وجود این بهترین انواع آکواریوم آنهایی است که بصورت مکعب مستطیل ساخته می شوند .در آکواریومهای مکعب مستطیل علاوه بر اینکه سطح تهویه آب زیاد است ، ماهی ها نِیز فضای بیشتری از سطح را در اختیار داشته و تمیز کردن آنها به مراتب آسانتر می باشد .


برای ساخت آکواریوم های کوچک تا 30 لیتری شیشه 4 میلیمتری کافی است و برای ساخت آکواریومهای تا ۱۲۰ لیتر باید شیشه 6 میلیمتر و بالاتر از آنرا با ۱۰میلیمتری تهیه شود .شیشه ها باید با دقت زیاد بریده شوند و دقِیقا گونِیا باشند .پس از برِیدن ، لبه شِیشه ها را با سنگ سمباده باِید صاف کرد .
طبق یک قاعده کلی مخزنی با ابعاد تقریبا ۳۸*۳۰*۶۰ سانتیمتر(ارتفاع*عرض*طول)قابل توصیه است.جهت ماهیان زینتی آب شور ابعاد افزایش میابد.
2- چسب و چسبانِدن شِیشه ها
انواع چسب سِیلیکان در بازار ِیافت می شود .چسب مورد نِیاز براِی ساختن آکوآریوم باِید بِی رنگ و شِیشه اِی باشد .برخِی از لوله هاِی چسب داراِی نوعِی پمپ براِی تخلِیه چسب هستند ولِی براِی مصرف چسبهاِی معمولِی می توان از پمپهاِی فلزِی مخصوص که به طور استاندارد ساخته شده اند، استفاده کرد .چسباندن شِیشه ها احتِیاج به حوصله و سلِیقه دارد .در هر صورت اگر اولِین آکوآریوم خراب ِیا کج شد ، می توان آن را باز کرده و با تِیغ چسب هاِی روِی آن را بدقت کنده و مجددا اقدام به چسباندن آن کرد .
براِی چسباندن شِیشه ها می توان به دو طرِیق عمل کرد : ِیکِی اِینکه هر دو شِیشه کوچک درست بِین شِیشه هاِی طرفِین و لب به لب قرار گِیرند ، دِیگر اِینکه شِیشه کوچک از ِیک طرف روِی لبه داخلِی شِیشه بزرگ و از طرف دِیگر ، شِیشه بزرگ روِی لبه داخلِی شِیشه کوچک قرار گِیرد .

استحکام و دوام آکوآریومی که با روش دوم ساخته شده است بِیشتر می باشد .هنگام چسباندن شِیشه ها، اول دو شِیشه را که قراراست به هم بچسبند، دقِیقاً گونِیا کرده، سپس لاِیه نازکِی از چسب را در محل تماس لبه هاِی مورد نظر رِیخت .چسب حداقل 20 دقِیقه وقت لازم دارد که سفت شود .بنابراِین احتِیاجِی به عجله زِیاد نِیست ولِی باید گونِیا کردن و چسباندن بِیش از دوتا سه دقِیقه به طول نِیانجامد .دو شِیشه دِیگر را نِیز باِید بطور مجزا و به همین طرِیق چسباند .پس از خشک شدن کامل باِید شِیشه ها را که دوتا دوتا به هم چسبِیده اند ، به ِیکدِیگر چسبانِید .براِی بهتر نگه داشتن شِیشه ها هنگام چسبانِیدن ، می توان از پشت آنها را با نوار چسب کاغذِی بِه یکدِیگر چسباند تا حرکت و تکان خوردن آنها کمتر شود .
طبِیعتا مقدار چسبِی که بِین لبه هاِی دو شِیشه قرار می گِیرد لاِیه بسِیار نازکِی در حد ِیک میلِیمتر خواهد بود .بنابراِین براِی محکم شدن چسبندگِی بِین دو شِیشه ، باِید مقدارِی چسب در گوشه هاِی داخلِی بِین دو شِیشه قرار گِیرد و از پایین به بالا با انگشت صاف گردد .چسب بِین دو شِیشه در گوشه ها پس از خشک شدن باِید داراِی برش عرضِی مثلثِی باشد .اگر کمی چسب روِی شِیشه مالِیده شده است، پس از خشک و محکم شدن چسب می توان آن را با تِیغ تراشِید .شِیشه کف آکوآریوم در هر دو حالت باِید کاملاً زِیر شِیشه هاِی دِیواره هاِی طرفِین قرار گِیرد ، بنابراِین شِیشه کف آکوآریوم باِید دقِیقا به اندازه طول و عرض خارجِی آکوآریوم برِیده شود .


بِیست و چهار ساعت پس از چسباندن شِیشه کف ، می توان آکوآریوم را آب بندِی کرد.اگر آکوآریوم در نقطه اِی چکه می کرد ،باِید آن محل را علامت گذاشته و آب آکوآریوم را تخلِیه کرده و پس از خشک شدن کامل محل چکه را با چسب پوشانِید .گاهِی ممکن است چکه کردن به صورت تراوش بسِیار جزیی باشد که در اِین حالت می توان از مصرف چسب اضافِی خوددارِی کرد زِیرا اِین تراوش چند روز پس از آب بندِی آکوآریوم از بِین خواهد رفت .
3- نبشِی فلزِی از جنس استِینلس استِیل ، آلومینِیوم ِیا ساِیر فلزاتِی که زنگ نمی زنند .
براِی آکوآریومهاِی کوچک و متوسط احتِیاجِی به نبشِی فلزِی براِی لبه ها و گوشهاِی خارجِی آکوآریوم نِیست ، ولِی براِی آکوآریوم هاِی بزرگتر باِید با نبشِی استحکام آکوآریوم را بِیشتر کرد .می توان نبشِی فلزِی را از جنس استِینلس استِیل و ِیا آلومی نِیوم از بازار خرِید پهناِی هر طرف نبشِی باِید 15 تا 20 می لِیمتر باشد .
نبشِی ها را می توان با چسب سِیلِیکان چسباند .براِی لبه هاِی فوقانِی آکوآریوم می توان از تسمه هاِی فلزِی همجنس نبشِی ها و ِیا نبشِی استفاده نمود .
در آکوآریوم هاِی کوچکتر براِی زِیباتر شدن آنها ، می توان از نوار چسبهاِی مخصوص که به رنگ استِینلس استِیل است ، استفاده نمود .برخِی نوارهاِی کاغذِی ِیا پلاستِیکِی نِیز با طرحهاِی مختلف وجود دارد که اگر مورد پسند افراد باشند، می توانند مورد استفاده قرار گِیرند .
4- سرپوش آکوآریوم

سرپوش که معمولاً از جنس استِینلس استِیل است ممکن است تمام و ِیا قسمتِی از بالاِی آکوآریوم را بپوشاند .انواعِی که فقط قسمتِی از سطح آکوآریوم را می پوشانند باِید طورِی تهِیه و جاِی گذارِی شوند که قسمت جلوِی بالاِی آکوآریوم را بپوشانند .براِی مثال اگر طول و عرض آکوآریوم 30×80 سانتِیمتر است ، اگر امکان تهِیه و درست کردن سرپوش براِی تمام سطح نِیست باِید سرپوشی بطول 80 و عرض 15 سانتِیمتر ببالا تهِیه و در قسمت جلویی آکوآریوم جاِی گذارِی شود .قسمت دِیگر سطح آکوآریوم را می توان با شِیشه پوشانِید .
اگر امکان تهِیه سرپوش از جنس استِینلس استِیل نِیست ، می توان سطح آکوآریوم را با شِیشه پوشاند .اگر سرپوش استِینلس استِیل ساخته ِیا تهِیه خواهد شد ، باِید لامپ فلورسنت در داخل آن قرار گِیرد .در صورت به کاربردن سرپوش شِیشه اِی می توان لامپ فلورسنت را در جعبه اِی که روِی اِین درپوش قرار می گِیرد جاگذارِی نمود .هرگز نباِید از سرپوش فلزِی که خاصِیت زنگ زدن دارد استفاده کرد چون باعث از بِین رفتن ماهی ها خواهد شد .

۵- پمپ هوا با لوازم مربوط به آن پمپ هوا دو کار اساسِی را در آکوآریوم انجام می دهد :
ِیکِی تهوِیه آب از طرِیق جرِیان دادن حباب هاِی هوا به داخل آن و دِیگرِی جرِیان دادن آب آکوآریوم به داخل فِیلتر به منظور تمیز کردن آن .پمپ هاِی کوچک معمولِی هوا را از ِیک لوله تخلِیه می کنند ، در صورتِیکه برخِی از پمپهاِی بزرگتر داراِی دو مجراِی خروجِی هوا هستند .
ساختن پمپ هوا نسبتا آسان است و امروزه کمتر کشوری را می توان پِیدا کرد که پمپ هاِی مورد نِیاز خود رانسازد .با توجه به بالا رفتن غِیر منطقِی قِیمت پمپ ها ، در حال حاضر اقدام به ساخت آن ها توسط کارخانه هاِ داخلی نیز انجام میشود.اکثر پمپ هاِ از طرِیق لرزش ، هوا را به داخل آکوآریوم می فرستند ولِی برخِی پمپها نِیز وجود دارند که دردا خل آنها موتور مخصوص براِی اِین کار وجود دارد که با آب خود آکوآریوم سرد می شود .
باید هنگام خرِید پمپ حتما باید اندازه آکوآریوم و ِیا تعداد آکوآریوم ها در نظر گرفته شوند .گاهِی ممکن است با ِیک پمپ قوِی بتوان دو آکوآریوم را تهوِیه نمود و گاهِی نِیز ممکن است ِیک پمپ کوچک براِی تهوِیه ِیک آکوآریوم بزرگ کافِی نباشد .
اکثرا در اثر قطع شدن برق ممکن است آب از خلاف مسِیر حرکت هوا وارد پمپ و در نتِیجه باعث سوختن آن شود .بنابراِین باِید حتما پمپ هوا به دِیوار و در پشت آکوآریوم وصل گردد .می توان پمپ را روِی دِیواره پشتِی آکوآریوم جاگذارِی نمود .
سنگ هوا که عمل اصلِی آن رِیز کردن حبابهاِی هوا و در نتِیجه تهوِیه بهتر آب است به اشکال مختلف پِیدا می شود .باید هر چند وقت ِیکبار حتما باِید روِی سنگ هوا پاک شود تا با از بین رفتن جرمها و ... عمل تهویه آسان تر شود.براِی تمیز کردن سنگ هوا ، می توان آنرا بمدت 10 دقِیقه در محلول آب نمک غلِیظ قرار داد و سپس با دمی دن در لوله کوچک متصل به آن جرمهاِیی را که در سوراخ های آن نفوذ کرده است، بیرون آورد.این کار باید با دقت زیاد انجام شود، درغِیر اِین صورت ممکن است باعث شکستن سنگ هوا گردد .اگر ِیک سنگ هوا در داخل آکوآریوم قرار می گیرد ، بهتر است آنرا در وسط آن جاگذارِی کرد .اگر دو عدد سنگ هوا به کار می رود، بهتر است آن ها را در فاصله 3/1 طول آکوآریوم از طرفِین و در خط وسط جاگذارِی نمود تا تهوِیه به بهترِین وجهِی انجام گِیرد .
انواع صدف ، چرخ ، قورباغه ، غواص و غِیره که در آکوآریوم به کار می روند فقط جنبه تزیینِی داشته و در تهوِیه آب آکوآریوم اثر چندانِی ندارند .
انواع شِیلنگ پلاستِیکِی و تعداد سه راهِی مورد نِیاز بستگِی به اندازه آکوآریوم و تعداد سنگ هوا ، لوازم تهوِیه تزیینِی و فِیلتر دارد، بنابراِین پس از تصمی م گِیرِی درباره ابعاد آکوآریوم و لوازم داخل آن می توان مقدار و تعداد آن ها را مشخص نمود .
6- بخارِی ترموستات دار
از آنجا که ماهی ها تزیینِی اکثرا جزو ماهی ها مناطق گرم و استوایی هستند ، براِی نگهدارِی آنها باید درجه حرارت آب در طول سال تقرِیبا ِیکنواخت و گرم باشد .اگر چه ممکن است ماهی براِی زندگِی معمولِی و دوران تخم رِیزِی خود احتِیاج به درجه حرارت خاصِی داشته باشد ، با وجود اِین به طور کلِی می توان گفت که آب آکوآریوم ماهی های تزیینِی استوایی باید بِین 23 تا 26 درجه سانتِیگراد باشد .در بِیشتر نقاط کشورکه درجه حرارت در بِیشتر فصول سال ممکن است از اِین میزان کمتر باشد ، حتما باید آکوآریوم ها به بخارِی ترموستات دار مجهز باشند .در مناطق جنوبِی کشور ممکن است ِیا نِیازِی به بخارِی نباشد و ِیا اِینکه لزوم براِی بکار بردن آن بسِیار کوتاه باشد .


بخارِیها به طور کلِی از ِیک لوله شِیشه اِی پِیرکس ( نشکن ) درست شده اند که در داخل انواع کوچک و متوسط آنها آنها ِیک لوله از جنس چِینِی قرار دارد که روِی آن سِیم پِیچ بخارِی پِیچِیده شده است .در قسمت بالاِی لوله شِیشه اِی و کمی دورتر از سِیم پِیچ بخارِی ، دستگاه ترموستات قرار دارد که می توان با تنظِیم آن درجه حرارت آب آکوآریوم را کم و زِیاد کرد.

از نظر اندازه و قدرت گرم کردن ، بخارِی ها متنوع بوده و براِی اندازه هاِی مختلف آکوآریوم باید تقریبا ۱ به ۱ باشد .مثال :
حجم =۳۰۰ لیتر قدرت بخاری( به وات)=۳۰۰
۷- فِیلتر
آب آکوآریوم مثل هر آبی که در آن موجودات زنده گِیاهِی و جانورِی وجود دارد کم کم تِیره و کدر شده و حالت شفافِیت خود را از دست می دهد .از آنجا که تعوِیض دائمی آب کارِی مشکل بوده و باعث ناراحت شدن ماهی ها و گِیاهان داخل آکوآریوم می شود ، باید با به کار بردن فِیلتر ، مرتبا مواد زائد و معلق داخل آب گرفته شود تا آب آکوآریوم همیشه صاف و شفاف باقِیمانده و محِیط آن براِی زندگِی ماهی ها مناسب و همچنِین لذت دِیدن ماهی ها همیشگِی شود .در غِیر اِینصورت علاوه بر اِینکه محِیط ماهی ها نامساعد خودهد شد ، تنها در مواقعِی می توان آنها را دِید که پوزه خود را بر روِی شِیشه آکوآریوم می زنند.
به طور کلِی 3 نوع فِیلتر براِی تمیز کردن آب آکوآریوم وجود دارد که عبارتند از :
۱ - فِیلترهایِیکه زِیر ماسه کف آکوآریوم قرار می گِیرند .
فِیلتر نوع اول که در زِیر ماسه کف آکوآریوم جاگذارِی می شود .با اشکال مختلف ساخته می شود و بِیشتر براِی مصرف توسط اشخاص تازه کار مناسب می باشد .اِین فِیلترها فقط می تواند ذرات معلق در آب را گرفته و در خود نگهدارند .بنابراِین هر چند وقت ِیکبار از طرِیق پمپ کردن آب از خلاف مسِیر جذب ذرات معلق ، می توان فِیلتر را تمیز نمود .اِین فِیلتر به شکل مستطِیل و ِیا مثلثِی ساخته می شوند و می توان آنها را در هر نوع و اندازه از آکوآریومها جاِیگِزِین نمود .بدِیهِی است براِی آکوآریومهاِی بزرگتر، باید حداقل 2 فِیلتر از اِین نوع بکار برد .براِی راه انداختن آنها کافِی است که پس از جاگذارِی و رِیختن ماسه بر روِی آنها ، فِیلترها به پمپ هوا وصل شوند .جرِیان هوا و اِیجاد خلاء باعث عبور دائمی آب از داخل فِیلتر و در نتِیجه از دست دادن ذرات معلق در آن خواهد شد .
2- فِیلترهایِیکه در داخل آکوآریوم قرار می گِیرند .
فِیلتر داخلِی نیز به اشکال مختلف ساخته می شود که معمولا از ِیک جعبه پلاستِیکِی شفاف درست شده است که در داخل آن زغال حِیوانِی رِیخته می شود و روِی آن لاِیه هاِیی از پشم شِیشه و ِیا الِیاف داکرون قرارمی گِیرد .اِین فِیلتر ها معمولا در گوشه اِی از آکوآریوم جاگذارِی می گردند .پس از وصل شدن فِیلتر به پمپ هوا ، در اثر جرِیان هوا و اِیجاد خلاء ، آب به طور دائم از بالا وارد فِیلتر شده و ابتدا ذرات درشت معلق در آن توسط پشم شِیشه ِیا الِیاف داکرونِی گرفته می شود .ذرات رِیز و قسمتِی از مواد شِیمیایی موجود در آن مانند آمونِیوم به وسِیله زغال حِیوانِی گرفته و ِیا تبدِیل خواهد شد.زغال حِیوانِی تا حدودی داراِی ساختمانِی مشابه سنگ پاست که در آن حفره ها و خلل و فرج زِیادِی وجود دارد و باعث زِیاد شدن سطح تبادلات آن می شود .در داخل سوراخ ها و حفره ها آن انواع باکترِیها بخصوص باکتری های که باعث تبدِیل وتغِیِیر مواد ازته مضر به مواد بِی ضرر و نافع می شود قرار دارند .بدون شک زغال حِیوانِی که تازه در فِیلتر رِیخته شده است بِیشتر اثر مکانِیکِی در گرفتن مواد ِریز معلق در آب داشته ولِی پس از رشد و نمو باکترِیها ، اثرات شِیمی اِیِی نِیز خواهد داشت .


بدیهی است پس از مدتِی در اثر پر شدن حفره های رِیز دانه هاِی زغال ، کم کم قدرت فِیلتر کردن آن از بِین خواهد رفت .بنابراِین هر چند وقت ِیکبار باید زغال را تعوِیض کرد .زمان لازم براِی تعوِیض زغال بستگِی کامل به حجم آب ، نحوه تغذِیه ماهی ها و نِیز ضخامت پشم شِیشه و میزان تمیزِی آن دارد .هر چه روش تغذِیه صحِیح تر بوده و کمتر مواد غذایی اضافِی وارد آب شود، عمر مفِید زغال حِیوانِی بِیشتر خواهد بود .بلافاصله پس از اِینکه پشم شِیشه روِی زغال حِیوانِی کثِیف شد، باید آن را عوض کرد .در آکوآریومهایی که تغذِیه به روش صحِیح انجام می شود و هر 30 تا 45 روزِیکبار پشم شِیشه فِیلتر آن عوض می شود ، می توان هر 4 تا 6 ماه ِیکبار زغال را عوض نمود .اگر به دلِیلِی زغال حِیوانِی آماده در بازار پِیدا نمی شود ، می توان استخوان را خورد کرده و تا حد امکان سوزاند ، بطورِی که پس از سوخته شده ، خرد کردن آن آسان باشد .پس از آن باید زغالهاِی حاصله را بخوبِی شسته و خشک نمود .البته اِین زغال بهِیچوجه با زغال حِیوانِی که به وسِیله کارخانه سازنده تولِید می شود از نظر ارزش برابر نِیست ولِی در هر صورت تا حدودِی قابل بهره بردارِی خواهد بود .
توجه : این فیلتر ها برای مخازن کوچک (کمتر از ۴۰ لیتر ) مناسب است .
نوع دیگری که در بازار موجود است فیلتر های دیواره ای یا عمودی نام دارند.این فیلترها با موتور الکتریکی کار میکنند که عملکردی بسیار بهتر از نوع قبل دارند و دارای اشکال و قدرت های مختلفی میباشند که قابیت تزریق هوا به آب را درند.
3- فِیلترهایِیکه خارج از آکوآریوم قرار می گِیرند .
فِیلترهاِی خارجِی از نظر ساختمانِی شباهت به فِیلترهاِی داخلِی دارند، با اِین تفاوت که در خارج از آکوآریوم ، و معمولا به طور آوِیزان بر روِی دِیواره شِیشه اِی پشت ِیا کنارِی آن نصب می گردند .مواد داخلِی و نِیز روش فِیلتر کردن آن ها کاملا مشابه فِیلترهاِی داخلِی می باشد .۸- گرما سنج
گرماسنج ِیا ترموتر وسِیله اِی است که براِی اندازه گِیرِی درجه حرارت آب به کار می رود .امروزه انواع مختلف گرماسنج مخصوص آکوآریومها را می توان از فروشگاههاِی ماهی ها تزیینِی خرِیدارِی کرد .هر چه درجات گرماسنج خواناتر باشد ، ارزش آن بِیشتر خواهد بود .برخِی از انواع گرماسنجها به طور شناور در آب آکوآریوم قرار می گِیرند و برخِی دِیگر بر روِی دِیواره جلویی آن جاگذارِی می شوند .هنگام خرِیدن گرماسنج باید دقت شود که بر حسب درجات سانتِیگراد و فارنهایت درجه بندی شده باشند.
۹- ماسه و سنگرِیزه
درباره میزان ماسه و سنگرِیزه اِی که باید در آکوآریوم رِیخته شود و نحوه رِیختن آن ها در داخل آکوآریوم ، در قسمت مربوط به آن بحث خواهد شد .بهرحال اگر قرار است ماسه و سنگ رِیزه در داخل آکوآریوم رِیخته شود، باید عمق ماسه که در کف قرار می گِیرد حدود دو سانتِیمتر و عمق سنگرِیزه در مجموع 2 تا 3 سانتِیمتر باشد(قسمت عقب مخزن را با ماسه بیشترو قسمت جلو را با ماسه کمترتزین کنید .ماسه ها را از فروشگاههای آکواریومی تهیه کنید ).
10- کاردک مخصوص تمیز کردن شِیشه آکوآریوم
در بِیشتر آکوآریوم ها ممکن است رشد و نمو خزه ها بر روِی دِیواره ها بِیش از حد بوده و باعث مات شدن شِیشه آنها شود .اگر از حلزون ِیا ماهی ها ی مخصوص خزه خوار براِی اِین کار استفاده نمی شود ، می توان به سهولت خزه هاِی روِی شِیشه را با کاردکهاِی مخصوص تمیز نمود .اخِیرا انواعِی خزه پاک کن به بازار آمده است که از دو آهن ربا درست شده که ِیکِی داخل آکوآریوم و دِیگرِی خارج از آن طورِی قرار می گِیرند که جدار شِیشه اِی آکوآریوم بِین آنها قرار گِیرد .روِی ِیکِی از سطحهاِی آهنرباِی داخلِی که بر روِی شِیشه قرار می گِیرند ِیک لاِیه اسکاچ ِیا جنس مشابه چسبِیده است که با حرکت آهنربا بر روِی شِیشه باعث از بِین بدن خزه ها و تمیز کردن آن می شود .بدِیهِی است اگر شرایط داخلِی و خارجِی آکوآریوم ، بخصوص تابش نور خورشِید در حد مناسب باشد ، هرگز آکوآریوم خزه نخواهد زد .
11- تور براِی صِید ماهی ها

بخصوص هنگام تمیز کردن آکوآریوم ِیا بِیرون آوردن ماهِی بِیمار باید از تورهاِی دستِی مخصوص که انواع مختلف آن در آکوآریوم فروشِی ها وجود دارد، جنس تورِی باید تا حد امکان نرم و لطِیف باشد تا صدمه اِی به بدن ماهی ها نزند .بهتر است حداقل براِی هر آکوآریوم دو عدد توردستِی خرِیدارِی شود ، زِیرا اکثرا صِید ماهی ها با ِیک تور مشکل و خسته کننده است .براِی صِید غذاهاِی زنده انواع تورهای د ستِی مخصوص لازم است که در بحث مربوط به آنها اشاره خواهد شد .

12-کاغذ پ – هاش سنج
براِی سنجش درجه اسِیدِی ِیا قلِیایی آ ب می توان ِیک حلقه کاغذ پ – هاش سنج که تغِیِیرات بِین 5/5 تا 9 را اندازه گِیرِی می کند، خرِیدارِی کرد .نحوه کاربرد آن در قسمت مربوط به اختصاصات فِیزِیکِی و شِیمی اِیِی آب بحث شده است .کاغذ پ – هاش سنج را می توان از فروشگاه هاِی لوازم آزماِیشگاهِی خرِیدارِی کرد .

(توجه : دستگاه پ-هاش سنج نیز در بازار یافت میشود..)
13- لوازم تزیینِی داخل آکوآریوم

خرِید لوازم تزیینِی داخل آکوآریوم بستگِی به سلِیقه افراد دارد .اگر چه خرِیدارِی آنها چندان لازم نِیست ولِی اگر کسِی علاقه به داشتن برخِی از آنها در آکوآریوم خود دارد می تواند نوع مورد نظر خود را خرِیدارِی کند .هرگز نباِید از لوازم تزیینِی لبه تِیز و برنده مانند مرجان و غِیره براِی آکوآریوم ماهی های آبهاِی شِیرِین استفاده نمود ، چون باعث زخمی شدن و سرانجام آلودگِی ماهی ها به قارچ خواهند شد .
14- گِیاهان آبزِی

خرِید گِیاهان آبزِی ِیا جمع آورِی آنها باید با توجه با انواع موجود در بازار و ِیا گِیاهانِی که می توان از داخل آبگِیرها جمع آورِی نمود، انجام گِیرد . گیاههان ناقل بیماری میتوانند باشند پس آنها را ضد عفونی کنید.
15- ماهی های زِینتِی
آخرِین چِیزِی که براِی داخل آکوآریوم باید خرِیدارِی شود ماهی ها هستند .پس از آماده کردن آکوآریوم و کاشتن گِیاهان ، حداقل باید ِیک هفته بدون ماهِی کار کند تا همه شرایط براِی انتقال ماهی ها آماده شود .پس از آن با مطالعه کافِی در مورد انواع ماهی ها و گزِینش گونه هاِی مورد نظر ، می توان اقدام به خرِیدارِی و قرار دادن آنها در داخل آکوآریوم کرد .

منبع : http://www.aqua-quest.ir/ftopict-121.html

ارسال شده توسط رسول در تاریخ‌ چهارشنبه 9 بهمن 1387 - 11:15 ق.ظ

| نظرات (- -) -Gaza

                                      

چند مطلب اخیر آرشیو شده

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

رفع مشکلات سایت حمله به سرور سایت رفع مشکل سایت مشکلات سایت تخصصی ماهیان آکواریوم گِیاه سالوِی نِیا Salvinia انواع ویتامینها جلبک های سمی رنگدانه های طبیعی در خوراک ماه گربه ماهی شیشه ای (به اشتباه کالر پنکوسی) ماهی ملانوکرومیس اوراتوس ماهی گومبی Gombi پویه سیلیده ها پلاتی بیماری قارچ تخم ها بیماری زخم ulcer disease سیچلاید دمپسی *پروت - پرت *(طوطی ماهی)Prrot تگزاس سیچلاید بیماری كلومناریس سری اول مجموعه بازی های آکواریومی جاوا

---------------------------------------------------------------------------------------------------------